Do you want to change the world? Then start from yourself! Chcesz zmian na świecie? Zacznij od siebie!

ENG:

Our planet needs us, needs our support and us taking care of it! There are so many things out there that we can improve and I believe that the best way to do so is to start from ourselves! Be a better human and you will influence your surrounding! As Mahatma Gandhi said “You must be the change you wish to see in the world!” Start from today take small actions and change your world!

Here are some of the actions I truly recommend:

  • Exercise, exercising boost your energy and your mood so you can handle whatever comes your way! Get the free PDF here for exercises that you can do outside and you don’t have to have a baby in a pram to do them 🙂
  • Find some quite time, try meditation or mindfulness
  • Eat healthy – an apple a day keeps doctors away they say so why don’t you add this fruit or any other veggie or fruit to your diet, keep it simple and healthy. Good and healthy diet doesn’t have to be boring or full of sacrifices of your favourite food. Just keep a good balance of what you eat 🙂 Look at good nature based supplements to supplement your diet, check what I promote here.
  • Drink plenty of water – this is the best drink ever, it hydrates, cleanses and boost the energy among other things!

OK, now I’d love to hear from you, what’s your simple daily action that you can introduce today to start to change your world for the better?

Have a wonderful day!

Kasia


PL:

Nasza planeta potrzebuje nas, potrzebuje naszego wsparcia i dbania o nią! Jest tak wiele rzeczy, które możemy poprawić i uważam, że najlepszym sposobem na to jest zacząć od siebie! Bądź lepszym człowiekiem, a wpłyniesz na swoje otoczenie! Jak powiedział Mahatma Gandhi „Musisz być zmianą, którą chcesz zobaczyć na świecie!” Zacznij od dziś, podejmuj małe działania i zmieniaj świat!

Oto niektóre działania, które naprawdę polecam:

  • Ćwicz i popraw swoją energię i nastrój, aby poradzić sobie z tym, co stanie Ci na drodze! Tutaj pobierz darmowy plik PDF z ćwiczeniami, które możesz wykonywać na zewnątrz i nie musisz mieć do tego wózka dziecięcego 🙂
  • Znajdź trochę czasu, spróbuj medytacji lub uważności
  • Jedz zdrowo – angielskie powiedzenie mówi, że jedno jabłko dziennie oddala lekarzy od Ciebie, więc dlaczego nie dodasz tego owocu lub innych warzyw lub owoców do swojej diety, zachowaj prostotę i zdrowie. Dobra i zdrowa dieta nie musi być nudna ani pełna poświęceń związanych z ulubionym jedzeniem. Po prostu utrzymuj równowagę tego, co jesz 🙂 Spójrz na dobre naturalne suplementy uzupełniające dietę, sprawdź, co promuję tutaj.
  • Pij dużo wody – to najlepszy napój na świecie, między innymi nawilża, oczyszcza i zwiększa energię!

OK, teraz chciałbym usłyszeć od Ciebie, jakie jest Twoje proste codzienne działanie, które możesz dziś wprowadzić, aby zmienić świat na lepsze?

Życzę miłego dnia!

Kasia

Published by Kasia

Support people in achieving healthy, happy and wealthy life; Mum; Bloger; Capoerista

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: